Дев'ять найбільш корисних для здоров'я рослинних олій

Сучасна людина, не на жарт стурбована власним здоров'ям, вагою і проблемою збереження молодості, намагається включати в свій раціон виключно корисні продукти, орієнтуючись на калорійність, зазначену на упаковці.

Рослинна олія - одна із самих калорійних продуктів на планеті, в 100 грамах якого часто міститься більше 900 кілокалорій. Однак саме натуральне рослинне масло стоїть в ряді найкорисніших дієтичних продуктів, здатних не тільки поліпшити смак страв, але й істотно зміцнити здоров'я людини.

Дев'ять найбільш корисних для здоров'я рослинних олій

Рижик

корисні властивості рижикаПри слові «рижик» на розум, в першу чергу, приходять гриби рижики, однак рижієва масло отримують не з них. Крім гриба рижик, це ще й однорічна трав'яниста рослина, назване так за жовто-червоні дрібні насіння, з яких і отримують рижієва масло. Незважаючи на гадану новизну продукту, рижієва масло - аж ніяк не новинка: в СРСР його виробляли аж до 50-х років минулого сторіччя. Втім, навіть у той час не всі знали про поживні властивості Рижикова масла: наприклад, в тлумачному словнику Ушакова 1934 воно характеризується як технічне, придатне лише для миловарного виробництва. У той же час відомо, що на початку XX століття Росія активно постачала рижієва олія на експорт, особливо в Європу, де його дуже любили.
Зараз вже важко сказати, чому саме рижієва масло не прижилося в раціоні радянських громадян, чи то через боротьбу з бур'янами видами рижію, чи то через масове поширення соняшнику на європейській території Росії.

За смаковими якостями рижієва масло найбільше нагадує дороге кунжутна (звідси інша назва рижію - «німецький сезам»), хоча є й такі, хто стверджує, що у масла є специфічний редечний смак.

Але головне в маслі рижію - це високий вміст поліненасичених жирних кислот, що захищають від атеросклерозу. Завдяки вітаміну Е це також відмінне антиоксидантний засіб.

Гарбуз

корисні властивості гарбузаВідносна дорожнеча гарбузової олії пояснюється просто: для отримання 1 л продукту потрібно близько 35 гарбузів. У середньовічній Європі вартість 200-грамової пляшечки гарбузової олії прирівнювалася до вартості масивного золотого кільця, але оскільки гарбузове масло вважалося універсальними ліками від безлічі захворювань, ціна ця не видалася високою. Так, в Австрії, країні, де почалася історія виробництва гарбузової олії, був виданий спеціальний указ про те, що «особливо цінне для здоров'я австрійських громадян масло насіння гарбуза має знаходити застосування виключно в якості лікарського засобу, а тому може продаватися тільки в аптекарських крамницях» .

Вважається, що найкраще в світі гарбузове масло досі виробляють в Австрії, у федеральній землі Штирія. Тут вирощують особливий сорт - гарбуз масляну штирійські (cucurbita pepo var. Styriaca). Її насіння не покриті лушпинням і дають особливо багато масла, яке допомагає організму відновлювати клітини печінки і володіє насиченим, майже чорним кольором.

До речі, гарбузове масло діхроматіческое: якщо на нього подивитися зверху, воно здається темно-червоним або червоно-коричневим, а якщо на нього подивитися на просвіт - виявиться темно-зелене.

Кунжут

корисні властивості кунжутуКунжутне насіння - одна з найстаріших приправ, відомих людині. Як вважають деякі дослідники, перший урожай кунжуту виростили спеціально заради його масла, вживання якого у багатьох стародавніх народів асоціювалося з безсмертям. Знаменита фраза з казки «Алі-Баба і сорок розбійників» - «Сезам відкрийся» - зайвий раз вказує на вік цієї культури. Вважається, до речі, що це заклинання пояснюється тим, що стиглі стручки кунжуту при щонайменшому дотику відкриваються з гучним клацанням.

Сьогодні, як і багато століть тому, стручки цієї рослини, що досягає 2 м у висоту, збирають вручну, щоб зберегти його ніжні насіння. В залежності від сорту, насіння бувають коричневі, червоні, чорні, жовті, а також кольору слонової кістки, причому чим темніше насіння, тим більше ароматними вони вважаються. До речі, на відміну від насіння, що швидко псуються, якщо їх не підсушити, кунжутну олію зберігає свої корисні властивості дуже довго: деякі виробники заявляють, що термін зберігання їх продукту становить 8 років.

Асоціюючи кунжут з безсмертям, древні люди, мабуть, дещо перебільшували, проте вміст мінеральних речовин - цинку, фосфору і особливо кальцію - робить цей продукт надзвичайно важливим в раціоні бореться з передчасним старінням людини.

Арахіс

корисні властивості арахісуВідомо, що у інків, що поклонялися божеству Інті, арахіс служив жертовною їжею: коли інка помирав, разом з ним одноплемінники клали в могилу трохи горіхів, щоб душа померлого знайшла шлях на небо.

Варто сказати, що арахіс, часто званий земляним горіхом, насправді горіхом не є. Народженню цього омани сприяло те, що в англійській мові арахіс називається groundnut (тобто «земляний горіх»), і буквальні переклад зробив свою справу.

Незважаючи на те, що невідомий європейцям арахіс в Старий Світ вперше завезли ще в XVI столітті, масло з арахісу почали робити лише в 1890 році, після спроби американських дієтологів створити дієтичний рослинний продукт, здатний конкурувати за своєю харчової цінності з м'ясом, сиром або курячим яйцем . З тих самих пір, завдяки високому вмісту легкозасвоюваних рослинних білків і жирів, арахісове масло складає основу дієт для зниження ваги і особливо популярно серед фотомоделей, а також людей, чия трудова діяльність пов'язана з великими фізичними та розумовими навантаженнями.

Виноград

корисні властивості виноградуУ 2008 році група австралійських вчених провела експеримент, в ході якого миші, протягом півроку харчувалися екстрактом з виноградних кісточок, виявили набагато кращі пізнавальні здібності, ніж їх родичі, сиділи на нормальній дієті. Дослідники виявили, що екстракт, багатий поліфенолами, допомагає в боротьбі з дегенеративними захворюваннями центральної нервової системи, такими, наприклад, як хвороба Альцгеймера.

Виноградні кісточки і, природно, їх масло, наділяють безліччю інших цілющих властивостей, що надають благотворний вплив не тільки на мозок. Втім, не слід накидатися на всі виноградне масло підряд: біологічно-активні речовини, якими так цінна виноградна кісточка, зберігаються лише в маслі, отриманому методом холодного пресування. Саме цей вид виноградного масла (через порівняно невеликого виходу кінцевого продукту) на практиці використовують найрідше. Знайти таке масло сьогодні можна лише в аптеках і спеціальних магазинах, і коштує воно досить дорого: близько 300 рублів за 100 г. Найчастіше застосовується таке масло в косметології: у ньому міститься величезна кількість біофлавоноїдів (рослинних поліфенолів), подібних за своєю структурою з головними жіночими гормонами - естрогенами.

Метод гарячої екстракції масла поширений набагато ширше. І хоча в процесі виробництва частина цілющих властивостей втрачається, рафінована олія виноградних кісточок все ж залишається цінним продуктом, активно використовуваним в кулінарії і відповідне не тільки для холодних страв, але і для смаження.

Гірчиця

корисні властивості гірчиціУ Росії гірчицю довгий час вважали бур'яном, і лише завдяки гастрономічним пристрастям Катерини II гірчицю стали культивувати нарівні з іншими культурами. У 1765 році за указом імператриці на півдні Саратовської губернії було засновано поселення Сарепта, що складається з німецьких переселенців, запрошених для інтенсивного освоєння волзьких степів. Один з жителів поселення, німецький лікар Конрад Нейтц в результаті багаторічної селекції вивів особливий сорт сизої гірчиці, що відрізняється чудовими смаковими якостями. Цей сорт отримав збереглося до наших часів назву «сарептська гірчиця».

Вже в 1810 році недалеко від Цорфату був відкритий перший у Росії гірчично-маслоробний завод, і вироблювана на ньому гірчиця, яку стали називати сарептської або російської, високо цінувалася в Європі.

У середині ХХ століття в США, Канаді і Європі гірчичне масло порахували непридатним для споживання людиною з-за високого вмісту ерукової кислоти (що характерно для всіх олійних культур сімейства хрестоцвітних) і оголосили поза законом, хоча згодом можливість негативного ефекту ерукової кислоти на людину довести так і не вдалося.

Льон

корисні властивості льонуТе, що льон - одна з перших сільськогосподарських культур, яку почав обробляти людина, знає кожен школяр, уважно вивчив зображення єгипетських фараонів і цариць, одягнених у лляний одяг. Лляна олія має настільки ж древню історію. Якщо єгиптяни використовували його переважно в косметології, то Гіппократ застосовував його як лікарський засіб: для зняття запалення слизової оболонки шлунка, а також при болях і опіках.

Більш ніж за десять тисяч років людина навчилася також використовувати лляне масло в технічних цілях: спочатку це були художні олійні фарби, сьогодні - швидковисихаючі лаки, оліфи і натуральний лінолеум.

Справедливості заради треба сказати, що технічне використання лляної олії анітрохи не применшує його харчової цінності. Корисні властивості лляної олії обумовлюються вмістом вітамінів A, E, F, мінералів і, найголовніше, наявністю жирних кислот, які організм людини не здатний виробляти сам. До того ж за змістом ненасичених жирних кислот лляне масло в 2 рази перевершує риб'ячий жир, саме тому воно вважається одним з найбільш важливих пісних продуктів і рекомендується дієтологами тим, в чиєму раціоні відсутня риба. Варто пам'ятати, що лляне масло ні в якому разі не можна нагрівати - це зводить нанівець його цілющі властивості.

Кедр

корисні властивості кедруМало хто знає, що сибірський кедр насправді є сосною, хоч і входить з кедрами в одне сімейство. Коли склад кедрових горіхів був вивчений за допомогою сучасних наукових методів, виявилося, що білка в ньому міститься значно більше, ніж у м'ясі, і при цьому кедровий білок засвоюється організмом людини практично повністю.

Втім, корисність кедрової олії залежить від способів його отримання. Їх два: холодний і термічний. Холодне пресування - метод дорогий, але отримане масло зберігає всі корисні властивості кедрових горіхів, на відміну від масла, отриманого термічним методом.

На жаль, визначити в домашніх умовах, яким саме способом було отримано кедрове масло, практично неможливо. Тому купувати його бажано в аптеках, а перед покупкою уважно вивчити анотацію виробника.

Відрізнити ж підроблене кедрове масло від справжнього не складно. Досить крапнути масло на скло і змити звичайною водою: сьогодення змиється без праці, а підроблене залишить розводи.

Волоський горіх

корисні властивості волоського горіхуНазва «грецький» зовсім не означає, що батьківщина горіха - Греція. Справа в тому, що на Русі волоський горіх з'явився разом з грецькими священиками, які проповідують християнство в слов'янських землях. Незважаючи на те що горіх був принесений священнослужителями, ставлення до нього довгий час було неоднозначним: опадає листя волоського горіха виділяє особливу речовину, переважна іншу рослинність, тому під горіховим деревом нічого не росте - в народі це пояснювалося диявольською сутністю дерева.

За своєю поживністю волоські горіхи не поступаються ні молоку, ні м'яса, ні риби, і саме тому вживати їх рекомендують, насамперед, при великих фізичних навантаженнях, а також хворим і ослабленим людям.

Що ж стосується масла, то в їжу вживається тільки те, що отримано шляхом холодного пресування. В залежності від сорту горіхів воно може бути від світло-жовтого кольору до бурштинового. Цікаво, що при всій цілющості самих волоських горіхів, що отримується з них масло є більш цінним продуктом. Пояснюється це наявністю в ядрах горіха грубої клітковини і лушпиння, яка через великий вміст дубильних речовин перешкоджає роботі підшлункової залози та печінки.

А ось одержуване при гарячому пресуванні горіхове масло придатне лише для технічних цілей - для виготовлення якісних фарб і лаків, застосовуваних у живописі.