Масло чорного кмину

Введення

Масло чорного кмину

Насіння чорного кмину, культивованого в Саудівській Аравії, Ефіопії, Єгипті, Індії, США, Середньої Азії, Середземномор'ї, Закавказзі і Північному Кавказі, здавна і традиційно використовуються в якості пряної і ароматної кулінарної приправи (через широке застосування в кулінарії різних країн світу популярна східна пряність чорний кмин носить цілий ряд інших назв, серед яких - «чорнушка», «індійський кмин», «кумін, «зіра», «римський коріандр», «Джиро», «кмин»).

Але не менш знамените з давніх пір насіння чорного кмину як джерело рослинної олії (олія чорного кмину)  в якості унікального за своєю цілющою силою засобу для лікування різних захворювань.

За даними сучасних археологічних досліджень історія застосування олія чорного кмину в народній медицині країн Азії, Африки, Середземномор'я і Близького Сходу налічує більше 3000 років. Про дивовижні лікувальні властивості олії чорного кмину згадували у своїх медичних трактатах знаменитий Гіппократ і давньогрецький фармаколог Діоскорид. Жителі Давнього Єгипту застосовували олія чорного кмину в якості натурального косметичного засобу і в складі протиотрути при укусах змій, а також вживали в їжу цей корисний рослинний продукт для поліпшення травлення, для позбавлення від глистів, для поліпшення роботи печінки, легенів і нирок. Найбільшу популярність в давньосхідній медицині олія чорного кмину отримала завдяки згадці про неї в Корані (пророком Мухаммедом олія чорного кмину була названа «засобом від усіх недуг, крім смерті»), а також завдяки прославлянню цього природного продукту в наукових працях Авіценною, який стверджував, що чорний кмин допомагає людині не тільки боротися з хворобами, але і сприяє підвищенню «життєвої сили», подоланню втоми і перевтоми. Варто відзначити, що і як багато століть тому, олія чорного кмину володіє різноманітними лікувальними властивостями та знаходить також широке застосування аюрведою (традиційній системі індійської ведичної медицини).

В даний час багато відомих фармацевтичних компаній різних країн світу додають насіння і масло чорного кмину в різні лікарські препарати (в якості фармакологічного сировини чорний кмин найбільш активно використовують в арабських державах і таких країнах як Франція, Німеччина, Італія, Великобританія, США). Найякісніша олія чорного кмину, що містить у своєму складі максимальну кількість корисних вітамінів, мінералів та біологічно активних речовин, виробляється шляхом холодного пресування (віджиму) насіння чорного кмину, що містить у своєму складі до 36% цього цінного рослинного жиру. Сировину для виробництва олії чорного кмину, як правило, вирощують в екологічно чистих районах без застосування в процесі культивування будь-яких шкідливих для здоров'я людини хімічних речовин.

Олія чорного кмину, що представляє собою зеленувато-коричневу рідину, володіє гострим пряним ароматом і характерним терпким смаком. Варто зазначити що «м'якими» і ніжними за смаком і ароматом є олії чорного кмину, вироблені в Сирії та Туреччини. Олії з насіння чорного кмину, що поставляються з Ефіопії, Єгипту чи Саудівської Аравії, відрізняються більш насиченим смаком і ароматом.

Склад олії чорного кмину

Олія чорного кмину містить у своєму складі більше 100 різних компонентів, 50 з яких є каталізаторами обмінних процесів, які відбуваються в організмі людини.

У складі олії чорного кмину Присутні ненасичені и насичені жирні кислоти, фосфоліпіди (46% з якіх припадає на частко фосфатіділхолін), 15 амінокіслот (в т.ч. аргінін), з яких 8 - незамінних, каротіноїди (попередники вітаміну А), вітаміни Е , D, С, вітаміни групи B (B1, B2, B3, B6, B9), Різні макро- и мікроелементи (калій, натрій, фосфор, кальцій, марганець, залізо, цинк, мідь, селен, нікель та ін.), фітостероли (бета-ситостерин, кампестерін, стигмастерин та ін.), флавоноїди, дубильні речовини, полісахаріди і моносахариди (глюкоза, ксилоза та ін.), алкалоїди, ензими, сапоніни, трітерпенові сапоніни, Ефірні олії (до 1,3%).

Олія чорного кмину багата на корисні для організму людини ненасичені жирні кислоти (більше 85%) (в жирнокислотному складі цього натурального рослинного продукту лідируючу позицию займає лінолева поліненасичена кислота Омега-6 (до 58%), склад мононенасиченої кислоти Омега-9 в олії чорного кмину досягає 24 %). У складі олії чорного кмину також присутні й інші жирні кислоти: пальмітінова (до 14%), стеаринова (до 3,5%), арахінова (до 1,2%), мірістінова (до 0,4%), ліноленова (Омега- 3) (менше 0,2%), пальмітолеїнова (около 0,1%).

Містяться в олії чорного кмину незамінні Омега-6 и Омега-9, жирні кислоти, що сприяють поліпшенню роботи серцево-судинної, нервової и травної систем, відновленню нормального гормонального балансу та нормалізації ліпідного обміну, перешкоджають розвитку запальний процесів, а також благотворно впливають на шкіру, відіграють важливу роль у зміцненні імунітету и очищенні організму людини від усіляких шкідливих речовин.

Вітамін Е, що входить до складу олії, також як і ненасичені жирні кислоти, має протизапальну властивість, бере активну участь у формуванні імунітету, відновлює водний баланс шкірного покриву, покращує роботу серця і судин. Крім того, цей потужній природний антиоксидант, що міститься в олії насіння чорного кмину, благотворно впливає на роботу м'язової системи, значною мірою сприяючи підвищенню фізичної сили и витривалості, відіграє найважливішу роль у функціонуванні репродуктівної системи людини й необхідний для повноцінного ембріонального розвитку.

Потужна ранозаживляюча здатність олії чорного кмину в значній мірі обумовлена ​ каротіноїдами (що перетворюються  під впливом ферментів в організмі людини в антиоксидант-Вітамін А). Вітамін А, що синтезується з каротиноїдів сприяє активній регенерації пошкодженіх ділянок шкіри та слизових оболонок, стимулює синтез колагену , сприяє стабілізації рівня глюкози в крови. Необхідний для повноцінного формування кісток і зубної емалі, а також для природного вироблення статевих гормонів

«Рослинні гормони» фітостероли, високим вмістом яких відрізняється олія чорного кмину, необхідні організму людини для природнього вироблення гормонів, провітаміну D и жовчних кислот. Надають імуностимулюючу, протизапальну бактерицидну дію, а такоже сприяють зменню вмісту в крові цукру та холестерину, фітостероли часто Використовують в якості складових компонентів різних лікарських препаратів, призначених для ПРОФІЛАКТИКИ та лікування серцево-судинних, ендокрінних  захворювань, захворювань передміхурової залози.

Лікувально-профілактичні властивості олії чорного кмину

Багата необхідними організму людини вітамінами, мінералами і біологічно активними речовинами, насичена природними «антибіотиками» і імуностимуляторами, що володіє широким набором корисних властивостей (бактерицидну, протизапальну, протипаразитарну, протигрибкову, спазмолітичну, сечогінну, жовчогінну, болезаспокійливу і ін.) олія чорного кмину протягом багатьох сторіч традиційно знаходить широке застосування в аюрведою, в народній медицині країн Близького Сходу, Азії, Африки та Кавказу.

Дослідження, проведені в 1992 році індійськими вченими довели, що олія чорного кмину є досить ефективним засобом боротьби з різними видами патогенних мікроорганізмів. В ході цих досліджень, зокрема, було виявлено, що по бактерицидній дії олія чорного кмину перевершує деякі види вельми популярних в офіційній медицині того часу синтетичних антибактеріальних препаратів, таких як ампіцилін, гентаміцин, тетрациклін та ін. Також було встановлено, що на відміну від отриманих штучним шляхом «антибіотиків», олія чорного кмину у боротьбі зі шкідливими для організму людини бактеріями (у тому числі і зі збудниками холери) діяла вибірково, не порушуючи баланс корисної кишкової мікрофлори і не викликаючи дисбактеріозу.

Користь олії чорного кмину для серцево-судинної системи. Комплекс, що складається з ненасичених кислот Омега-6 і Омега-9, фітостеролів, флавоноїдів, вітамінів А, С і Е, ефірних масел, що містяться в олії чорного кмину, сприяє зміцненню і підвищенню еластичності стінок кровоносних судин, зменшенню ламкості і проникності капілярів, перешкоджає утворенню тромбів, знижує артеріальний тиск, сприяє зниженню вмісту в крові холестерину, запобігаючи утворенню небезпечних атеросклеротичних бляшок, а також купірує спазми кровоносних судин і перешкоджає розвитку запальних процесів у серцево-судинній системі. Олія чорного кмину при регулярному вживанні може принести відчутну користь у профілактиці та в складі комплексного лікування атеросклерозу, артеріальної гіпертонії, ішемічної хвороби серця, вегето-судинної дистонії, запальних захворювань серця і судин, захворювань, пов'язаних з порушенням мозкового кровообігу, варикозного розширення вен, тромбофлебіту, тромбозів.

Олія чорного кмину покращує роботу травної системи. Сприяє підвищенню апетиту, в значній мірі покращує перистальтику шлунка та кишечника, має жовчогінну дію, відновлює нормальний баланс корисної кишкової флори, нормалізує кислотність шлункового соку, а також сприяє усуненню диспепсичних явищ, пов'язаних з порушенням травлення (відрижка, нудота, блювання, метеоризм, діарея). Містяться в олії чорного кмину фосфоліпіди, які покращують дезінтоксикаційну функцію печінки, сприяють відновленню клітинних мембран гепатоцитів, запобігають розвитку жирової дистрофії печінки. Входять до складу олії чорного кмину дубильні речовини, флавоноїди, вітаміни А і Е, поліненасичені жирні кислоти, фітостероли, цинк і марганець перешкоджають розвитку запальних і еррозивно-виразкових процесів в органах травної системи. Крім того, олія чорного кмину здавна і традиційно використовується в народній медицині як ефективний протиглистовий засіб. Введення в раціон харчування олії чорного кмину може бути дуже корисним для профілактики і в складі комплексного лікування гельмінтозів, дисбактеріозу, виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, гастриту, ентероколіту, ентериту, коліту, жовчокам'яної хвороби, дискінезії жовчовивідних шляхів, панкреатиту, гепатиту, холециститу, холангіту, холецістохолангіта, стеатозу печінки, цирозу.

А також регулярне вживання олії чорного кмину також вельми корисно:

 • Хворим на цукровий діабет (до складу олії чорного кмину входять речовини, що регулюють рівень цукру в крові і беруть участь у природному синтезі інсуліну (серед таких речовин - вітаміни А, Е, D, B1, B3, фосфор, калій, цинк, марганець, селен, а також деякі амінокислоти).
 • Людям, хворим на ожиріння (що містяться в олії чорного кмину поліненасичені Омега-6 і Омега-9 кислоти та інші біохімічні компоненти цього рослинного продукту активно сприяють поліпшенню ліпідного обміну. ​​Саме тому красуні Давнього Єгипту вживали в їжу олію чорного кмину для збереження стрункої фігури).
 • Жінкам у період грудного вигодовування (олія чорного кмину при регулярному вживанні в їжу в значній мірі посилює лактацію - процес утворення та накопичення молока в молочній залозі. Крім того, змазування маслом чорного кмину тріщин на сосках, що утворюються при годуванні груддю, сприяє їх ефективному і швидкому загоєнню).
 • При захворюваннях дихальних шляхів (має жарознижувальну, відхаркувальну та бронхорозширюючу дію, володіє протизапальною, протиалергічною, бактерицидною і противірусною властивістю. Олія чорного кмину при внутрішньому і зовнішньому застосуванні вельми ефективна в лікуванні бронхіальної астми, сезонної алергії, пневмонії, бронхіту, риніту, синуситу, гаймориту, ГРВІ, а також може принести відчутну користь в лікуванні кашлю, пов'язаного із захворюваннями органів дихання).
 • При захворюваннях жіночої та чоловічої репродуктивних систем. Містяться в олії чорного кмину вітаміни А і Е, фітостероли, цинк, марганець і селен в комплексі активно сприяють підвищенню лібідо і потенції, нормалізують вироблення тестостерону, благотворно впливають на процес сперматогенезу (сприяють збільшення кількості сперматозоїдів і підвищенню їх рухливості, покращують якість сперми), а також покращують кровопостачання органів чоловічої статевої сфери і перешкоджають розвитку в них запальних процесів. У зв'язку з цим олію чорного кмину рекомендують регулярно вживати в їжу при порушеннях еректильної функції, варикоцеле, простатиті, аденомі передміхурової залози, чоловічому бесплідді. Благотворно впливає масло чорного кмину і на функціональний стан жіночої статевої системи. Вхідні до складу цього рослинного продукту естрогеноподібні фітостероли, вітаміни Е і групи B, Омега-6 і Омега-9 жирні кислоти сприяють відновленню оптимального гормонального балансу в організмі жінки, а також запобігають розвитку пухлин і запальних процесів в органах жіночої репродуктивної системи. Саме тому введення в раціон харчування олії чорного кмину може принести користь при порушеннях менструального циклу, жіночому безплідді, мастопатії, а також при ряді запально-інфекційних і онкологічних захворювань жіночої статевої системи.
 • При захворюваннях органів сечовивідної системи (що має бактерицидну, протизапальну та сечогінну властивість олія чорного кмину вельми ефективна в профілактиці і в складі комплексного лікування сечокам'яної хвороби, нефриту, пієлонефриту, циститу, уретриту і інших захворювань органів видільної системи).
 • Для поліпшення пам'яті і роботи нервової системи, для підвищення розумової та фізичної працездатності (олія чорного кмину багата фосфоліпідами, цинком, вітамінами групи B, що поліпшують роботу мозку і нервової системи, а також містить у своєму складі вітамін Е, фосфор і кальцій, необхідні для повноцінного функціонування мускулатури).
 • Для зміцнення імунітету, для профілактики онкологічних захворювань. Наукові дослідження довели, що багата антиоксидантами олія чорного кмину стимулює діяльність вилочкової залози - лімфоїдного органу, «відповідає» за імунний захист людського організму. Також вченими було встановлено, що при регулярному вживанні в їжу олії чорного кмину в значній мірі покращується функціональний стан кісткового мозку. Саме цей факт зумовлює доцільність застосування олії чорного кмину в раціоні харчування хворих на лейкемію (рак крові).

Крім того, олія чорного кмину при зовнішньому застосуванні найбільш ефективна при:

 • Захворюваннях шкіри (надає бактерицидну, протизапальну, противірусну, протигрибкову і протиалергічну дію, є ефективним засобом лікування вугрової висипки, грибкових захворювань шкіри, екземи, атопічного дерматиту, алергічних дерматитів, кропив'янки, псоріазу, бородавок, герпесу, позбавляючи та інших дерматозів).
 • Супроводжуються больовим синдромом захворюваннях м'язів і суглобів
 • Захворюваннях вуха і риніті (нежиті)
 • Геморої

Застосування олії чорного кмину в косметології

Є багатим джерелом речовин, благотворно впливає на стан шкіри і волосся (ненасичені Омега-6 і Омега-9 кислоти, вітаміни А, Е і групи B, фітостероли, цинк та інші мінеральні речовини), олія чорного кмину протягом багатьох сторіч користується великою популярністю у жінок в якості ефективного косметичного засобу.

При зовнішньому використанні олія чорного кмину надає наступну косметичну дію:

 • Пом'якшуює, освіжає і тонізує шкіру, покращує її структуру і рельєф, оберігає шкіру від висихання і лущення (до складу олії чорного кмину входять ненасичені жирні кислоти, вітаміни Е і B3, що підтримують оптимальний водно-ліпідний баланс шкірного покриву).
 • Сприяє розгладженню зморшок, підвищує пружність і еластичність шкіри, а також сприяє усуненню розтяжок шкіри, що часто утворюються у жінок після пологів (вітаміни А, С, цинк і мідь стимулюють природне вироблення білка колагену, що додає шкірі еластичність і пружність).
 • Запобігає передчасному старінню шкіри, пов'язане з надмірним впливом на шкіру сонячних променів або характерним для періоду менопаузи гормональним дисбалансом (вітамін Е нейтралізує негативний вплив на шкіру ультрафіолету, а фітостероли заповнюють дефіцит естрогену в організмі жінки).
 • Ефективно очищає шкіру від забруднень, нормалізує секрецію сальних залоз шкіри, попереджає запалення шкіри і поява вугрової висипки (присутні в олії чорного кмину фітостероли, Омега-6 і Омега-9 кислоти, дубильні речовини, цинк і марганець надають бактерицидну, протизапальну і антисептичну дію на шкіру, цинк сприяє звуженню пор шкіри і зменшує вироблення секрету сальних залоз)
 • Усуває набряклість шкіри, попереджає появу целюліту, нормалізуючи циркуляцію крові та лімфи в підшкірно-жировому шарі.
 • Покращує стан волосся і шкіри голови (багата необхідним для здоров'я волосся вітамінами групи B, макро- і мікроелементами олія чорного кмину запобігає розвитку себореї і пов'язане з цим захворюванням появу лупи, перешкоджає випаданню, ламкості і поседению волосся).

У зв'язку з перерахованими вище властивостями олія чорного кмину особливо часто використовується:

 • у складі різних масок і кремів для догляду за проблемною і жирною шкірою
 • у складі масок по догляду за волоссям
 • в якості складового компонента очищувальних засобів для шкіри
 • як інгредієнт косметичних засобів, призначених для догляду за ніжною шкірою бюста і області декольте
 • у складі антицелюлітних обгортань і масажних масел, призначених для антицелюлітного масажу
 • для вітамінного збагачення косметичних засобів для догляду за шкірою і волоссям (кремів, шампунів, бальзамів та ін.)

Необхідно відзначити, що зважаючи на вельми інтенсивну дію на шкіру олію чорного кмину не рекомендують використовувати в косметичних цілях в чистому, нерозбавленому вигляді (виняток становить лише застосування олії чорного кмину на невеликих ділянках обличчя і тіла - в областях локалізації вікових і мімічних зморшок, в області носогубних складок, на невеликих ділянках запаленої, огрубілою, облущеної шкіри і т.д.). У косметології «сильнодіюча» олія чорного кмину найчастіше використовують у суміші з іншими косметичними маслами (оливковим, маслом виноградних кісточок та ін.)

Олія чорного кмину також знаходить достатньо широке застосування в ароматерапії (в якості базової (транспортної) олії).

Спосіб застосування олії чорного кмину

Для профілактики і лікування захворювань, а також з метою зміцнення імунітету олію чорного кмину рекомендується приймати:

 • Дорослим - по 1 ч. ложці на день
 • Дітям (з 6-ти років) - по 1/2 ч. ложці на день

Олію чорного кмину бажано вживати в їжу вранці, після сніданку. Для поліпшення смаку цієї рослинної олії його можна перед вживанням змішувати з фруктовим соком, йогуртом або медом.

Тривалість курсу щоденного вживання олії чорного кмину може становити від 3 до 4 місяців. При необхідності курс прийому цього продукту можна повторити з перервою в 2 місяці.

Протипоказання до вживання

Індивідуальна непереносимість продукту. Олію чорного кмину протипоказано вживати вагітним жінкам, а також людям, що перенесли недавно операції з трансплантації органів. При зовнішньому застосуванні олію чорного кмину в ряді випадків може викликати роздратування і алергічні реакції шкіри.

Умови зберігання

Олію чорного кмину бажано зберігати в сухому, захищеному від світла місці при температурі, що не перевищує 25ºC.