Рапсове масло. Біодизель
РІПАК ---> ріпакова олія ---> БІОДИЗЕЛЬ
Ріпак є однією з найбільш цінних і перспективних культур в загальносвітовому виробництві рослинних олій. Це культура з високою олійністю (до 45%). Ріпаку відводять важливу роль як джерелу харчового рослинного масла, а також як сировині для отримання технічних продуктів, а саме, виробництва метилових і етилових кислот ріпакової олії (або БІОДИЗЕЛЯ). Зацікавленість у рапсовій олії обумовлена її складом, у тому числі жирними кислотами у складі триацилглицеринов. Їх склад підвищує стійкість масла до окислення, що, у свою чергу, дозволяє гарантувати виробникам ріпакової олії для харчових цілей більший термін придатності до вживання. Стійкість до окислення ріпакової олії в порівнянні з іншими важлива також при виробництві метилових і етилових жирних кислот в якості альтернативного палива для дизельних двигунів.
Дуже важливим питанням є поліпшення властивостей ріпакової олії на генетичному рівні. Як відомо, важливим показником для ріпакової олії є наявність ерукової кислоти. Мінімізація ерукової кислоти в маслі відіграє важливу роль при використанні масла в харчовому секторі. Для харчових цілей використовується насіння ріпаку з вмістом ерукової кислоти не більше 2% і глюкозінулатов - 3%. Згідно з галузевим стандартом України ГОСТ 46.072 на ріпакову олію, для харчових цілей можуть використовуватися нерафінована олія вищого і першого сортів, а також рафінована НЕ дезодорована і рафінована дезодорована з місткістю ерукової кислоти не більше 5% і сірки не більше 6 мг/кг.
Що стосується технічних сортів ріпакової олії, які непридатні для їжі у зв'язку з підвищеною кількістю ерукової кислоти і сумарно місткістю мононенасичених кислот в межах 53-69%, а поліненасичених - до 23%, то саме ці сорти відповідають вимогам для виробництва альтернативного палива для дизельних двигунів.
Макуха, що отримується з насіння ріпаку, містить до 37-40% цінного білка. Ріпаковий макуха використовується як живильних доповнень в рецептурі комбікормів і для годівлі худоби та птиці. Рапсове масло в порівнянні з іншими маслами з точки зору фізіології харчування людини має ряд преімущесв. Воно містить всі фізіологоческі важливі кислоти в оптимальному співвідношенні.
Рапсове масло це дешеву сировину для виробництва біодизеля. З тонни рапсу можна отримати от300 до 360 кг. масла, і з цього масла 270-320 кг. біодизельного палива. Незаперечна цінність біодизеля в його екологічною чистоті і можливості отримувати його з відновлюваної сировини.
Рапсове масло, як біопаливо, можна використовувати у вигляді чистого масла холодного пресування і етерифікованих. У першому випадку паливо подхдіт до двигунів з камерою завихрення, які дооснащені додатковою апаратурою для впорскування масла. На етерифікованих маслі можуть працювати звичайні дизельні двигуни без переоснащення.
При енергетичному використанні ріпакової олії в якості палива можливі два шляхи: централізоване і децентралізувати виробництво.
Централізоване виробництво: модифікація ріпакової олії - отримання біодизелю, і використання в дизельних двигунах будь-яких марок (отримане масло надходить на завод для хімічної переробки, а потім автозаправки). При хімічної реакції рослинне масло змішується з метанолом і каталізатором. При цьому утворюється біодизель і побічний продукт - гліцерин. Фахівці з моторам вважають біодизель найкращим, що є в наявності паливом для двигунів внутрішнього згоряння.
Децентралізіровать проиводства: незначна модифікація дизельних двигунів і використання тільки відфільтрованого ріпакової олії (отримане масло фільтрується на місці, в невеликих седиментаційних емностях і використовується в модифікованих дизельних агрегатах, місцевих котельнях або транспортних засобах).